Brazil - Fazenda Entre Folhas
Al-Gharb
| Tasting Notes | Chocolate base, nutty, floral |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 13.00€
Single-origin and 100% Arabica beans from the country's best roasters - roasted to order and delivered fast.
Al-Gharb
| Tasting Notes | Chocolate base, nutty, floral |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 13.00€
Comēte
| Tasting Notes | Brown sugar, chocolate, hazelnut |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Natural |
from 13.60€
SoLo Brewing
| Tasting Notes | Red fruits, strawberry, guarana, bright acidity, dense body and long caramel and citrus aftertaste |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Anaerobic |
from 13.90€
SoLo Brewing
| Tasting Notes | Milk chocolate, Fig, Dried fruits, Hazelnut |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Anaerobic |
from 13.90€
Al-Gharb
| Tasting Notes | Milk chocolate, hazelnut, walnut, flowers |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 14.00€
Al-Gharb
| Tasting Notes | Chocolate, caramel, liquorice, cocoa, medium acidity |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 14.50€
| Tasting Notes | Honey, chocolate, stone fruit |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 14.60€
| Tasting Notes | Stone fruit, grapefruit, elderflower |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 14.60€
SoLo Brewing
| Tasting Notes | Balanced, Juicy, Muscovado sugar, Cranberry, Rum |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Anaerobic |
from 14.90€
| Tasting Notes | Brown sugar, caramel, smooth body |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Natural |
from 14.90€
Al-Gharb
| Tasting Notes | Floral notes, chocolate, honey, stone fruit |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 15.10€
Al-Gharb
| Tasting Notes | Dark chocolate, walnut, stone fruit |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 15.10€
KŌYŌ
| Tasting Notes | Brown Sugar, blueberries, herb-like, lemon |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Fully Washed |
from 15.20€
Serra Coffee Company
| Tasting Notes | Vanilla, Marmalade, Toasted Coconut |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g |
| Process | Natural |
15.20€
| Tasting Notes | Caramel, Milk chocolate, Red apple, Clove |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 15.30€