Mexico - Tenejapa
Humble Anchor
| Tasting Notes | Mandarina, Pêra, Amêndoa, Flor de cerejeira |
|---|---|
| Roast type | Filter, Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 17.90€
Delicate aromas and crisp, refreshing flavours with a tea-like body and high, sparkling acidity.
Sip slowly as the cup cools to discover how floral and citrus notes evolve and reveal new layers.
Humble Anchor
| Tasting Notes | Mandarina, Pêra, Amêndoa, Flor de cerejeira |
|---|---|
| Roast type | Filter, Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 17.90€
SoLo Brewing
| Tasting Notes | Pineapple, passion fruit, citrus zest, floral, tropical fruit, sparkling acidity, silky body, sweet finish |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Washed |
from 17.90€
| Tasting Notes | Lemon balm, peach, pear, honeycomb |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 60.00€
Rich, complex flavours with a distinctive fermented character, fuller body, and pronounced sweetness.
Notice how bold, wine-like notes transform from the first sip to a lingering, nuanced finish.
| Tasting Notes | Yogurt, strawberry, and cherry. |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 29.40€
SoLo Brewing
| Tasting Notes | Passion fruit, ripe peach, citrus hops, yellow fruits, soft floral notes |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 200g |
| Process | Anaerobic, Co-fermented |
20.90€
SoLo Brewing
| Tasting Notes | Piña Colada, Lemonade, Rum, Coconut |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 200g |
| Process | Co-fermented |
28.90€
Vibrant and juicy, marked by bright acidity and a clean finish.
Savor slowly to let layered fruit notes open from the first burst of flavour to a sweet, lasting aftertaste.
Humble Anchor
| Tasting Notes | strawberry cream, toffee, milk chocolate |
|---|---|
| Roast type | Filter, Espresso |
| Sizes | 200g |
| Process | Washed |
22.00€
Unity
| Tasting Notes | milk chocolate, dried fruits, grapefruit |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 500g 1kg |
| Process | Washed |
from 21.40€
Humble Anchor
| Tasting Notes | Lemon, Grape, Floral, Brown Sugar |
|---|---|
| Roast type | Filter, Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Water, Co2 |
from 17.90€
Smooth and comforting, balancing rich sweetness with nutty undertones.
Take measured sips to enjoy the shift from chocolate and caramel to toasted nuts and a gentle, lingering sweetness.
SoLo Brewing
| Tasting Notes | Milk Chocolate, hazelnuts and a hint of red fruits. |
|---|---|
| Roast type | Filter, Espresso |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Fully Washed |
from 15.90€
Al-Gharb
| Tasting Notes | Chocolate and cocoa, liquorice and sweetness |
|---|---|
| Roast type | Filter, Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Fully Washed, Sugar Cane |
from 16.80€
Humble Anchor
| Tasting Notes | strawberry cream, toffee, milk chocolate |
|---|---|
| Roast type | Filter, Espresso |
| Sizes | 200g |
| Process | Washed |
22.00€