Humble Anchor Coffee Roasters

From planting to pouring, there's a story behind every cup
Founded in 2020 by Kevin and Angela Janzen, is a small-batch coffee roastery located in Vila do Conde, Portugal. After nearly a decade in Ireland, the Canadian couple moved to Portugal, bringing their passion for coffee roasting and baking.
Humble Anchor Coffee Roasters collaborates with partners like Grounds, Caraya Coffee, Gold Mountain, and Typica to source high-quality beans from regions including Costa Rica, Colombia, Bolivia, Nicaragua, Rwanda, Kenya, and Papua New Guinea. This approach ensures fair prices, transparent supply chains, and unique flavor profiles, reflecting their commitment to quality and sustainability.
Mexico - Tenejapa
Humble Anchor
| Tasting Notes | Mandarina, Pêra, Amêndoa, Flor de cerejeira |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 17.90€
Kenya - Kia Mbuu
Humble Anchor
| Tasting Notes | Strawberry, Black Grape, Walnut |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 18.20€
Nicaragua - Agua Sarca
Humble Anchor
| Tasting Notes | Kumquat, Apple, Honey, Floral |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Anaerobic Natural |
from 20.00€
Ethiopia - Sidamo Bensa - Decaf
Humble Anchor
| Tasting Notes | Lemon, Grape, Floral, Brown Sugar |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Water, Co2 |
from 17.90€
Nicaragua - Maria de Lourdes
Humble Anchor
| Tasting Notes | Cherry Liqueur, Praline, Caramel Apple |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 18.20€
Brazil - Santos Aquarela
Humble Anchor
| Tasting Notes | Dark chocolate, red fruit, mixed nuts |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 17.80€
Ethiopia - Fruit Bomb 3.0
Humble Anchor
| Tasting Notes | Blueberry, Apricot, Yellow Plum, Dark Chocolate |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Anaerobic, Natural |
from 22.00€
Guatemala - Fraijanes
Humble Anchor
| Tasting Notes | Strawberry | Passionfruit | Milk Chocolate |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 20.00€
Burundi - Kayanza Natural Anaerobic
Humble Anchor
| Tasting Notes | White Grape, Caramel, Sweet Dates |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Anaerobic Natural |
from 20.00€
Bolivia - Monte Cielo Natural
Humble Anchor
| Tasting Notes | Black currant, caramel, cacau Nibs |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 20.00€
Colombia - Thermal Shock
Humble Anchor
| Tasting Notes | Blueberry cream, coconut, white chocolate |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g |
| Process | Washed |
22.00€
Colombia - Passionfruit
Humble Anchor
| Tasting Notes | Tropical fruit, lemon, vanilla cake |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g |
| Process | Washed |
22.00€
Colombia - Strawberry
Humble Anchor
| Tasting Notes | strawberry cream, toffee, milk chocolate |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 22.00€
View coffees from all roasters