SO Coffee Roasters

A Multicultural Company with a Portuguese Soul
Based in Porto, Portugal, SO Coffee Roasters embodies the spirit of the southwest with a commitment to sustainable coffee farming. They take pride in respecting the environments, cultures, and climates where coffee is grown, ensuring a deep connection to the people behind every cup. SO Coffee Roasters emphasizes fairness, transparency and sustainability in their approach, inviting customers to engage in each step of the coffee journey, from farm to cup. By paying a premium for their beans, they guarantee that farmers are fairly compensated for their efforts while upholding high-quality standards.
| Tasting Notes | Orange, red Apple, almond licor |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 15.30€
| Tasting Notes | Floral, tangerine, hibiscus tea, molasses sweetness |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Wave Washed, Washed |
from 60.00€
| Tasting Notes | Lemon balm, peach, pear, honeycomb |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 60.00€
| Tasting Notes | Toffee, Cranberry, Pecan Nuts |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 16.40€
| Tasting Notes | Chamomile, persimmon |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 18.30€