Unity Coffee Roasters

Sustainable Craft, only Single-Origin coffee
Unity Coffee Roasters, born from a café in 2016 and roasting since 2019, is a Lisbon roastery and HoReCa supplier (HOtels, REstaurants, CAfés/CAtering) committed to quality and sustainability. They roast twice a week and ship coffees “still hot off the roaster.” Unity offers pure single-origin coffees only never blends with dedicated espresso and filter profiles to suit different brewing methods. Green beans are protected in hermetically sealed, vacuum-packed bags and stored in a climate - controlled warehouse, then roasted and packed by hand to preserve freshness and highlight each coffee’s natural character.
Colombia - Golden Huila
Unity
| Tasting Notes | Yellow peach, cane sugar and milk chocolate |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed - Fermented |
from 16.60€
Guatemala - Meissa
Unity
| Tasting Notes | tangerine, passion fruit, and rum |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Anaerobic Natural |
from 22.20€
Brazil - Nakamura
Unity
| Tasting Notes | Caramel, cocoa, yellow fruits |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 500g 1kg |
| Process | Anaerobic Natural |
from 15.30€
Ethiopia - Messier
Unity
| Tasting Notes | Yellow peach, honey, orange |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 21.50€
Colombia - Almeisan
Unity
| Tasting Notes | Red plum, peach, blackberry |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 22.00€
Kenya - Matunda
Unity
| Tasting Notes | caramel, lychee, orange |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 18.30€
Peru - Aurora Huaman
Unity
| Tasting Notes | raspberry, hibiscus, lime |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 21.60€
Ethiopia - Tabe Honey
Unity
| Tasting Notes | black tea, almond, berry |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Honey |
from 23.80€
| Tasting Notes | Jasmine, coffee blossom, honey |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 15.00€
| Tasting Notes | Yogurt, strawberry, and cherry. |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 29.40€
Kenya - Chania Estate
Unity
| Tasting Notes | milk chocolate, dried fruits, grapefruit |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 500g 1kg |
| Process | Washed |
from 21.40€
Guatemala - Meissa APA
Unity
| Tasting Notes | hibiscus, panela, papaya |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 18.90€
Colombia - Decaf Cauca
Unity
| Tasting Notes | candy-like, tropical fruit, citrus |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 500g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.40€
Rwanda - Kizi Rift
Unity
| Tasting Notes | strawberry, kiwi, lemon |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 500g 1kg |
| Process | Washed |
from 20.10€