Brazil Nakamura
Unity
| Tasting Notes | Nectarine, hazelnut, orange jam |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Anaerobic Natural |
from 16.00€
Single-origin and 100% Arabica beans from the country's best roasters - roasted to order and delivered fast.
Unity
| Tasting Notes | Nectarine, hazelnut, orange jam |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Anaerobic Natural |
from 16.00€
| Tasting Notes | Floral, roasted apple, strawberry, lychee |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 16.20€
SO
| Tasting Notes | Citrus, ripe papaya, dark chocolate, velvety. |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 16.20€
Unity
| Tasting Notes | Hazelnut, blueberry, dark brown caramel |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 16.20€
Comēte
| Tasting Notes | Intense coffee, tastes like cooked plum with tangy acidity |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.40€
KŌYŌ
| Tasting Notes | Dark chocolate, Elderflower, Stone fruit, Lemon, Honey |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Fully Washed |
from 16.40€
KŌYŌ
| Tasting Notes | Brown Sugar, Orange, Jasmine, Apple, Lime |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Fully Washed |
from 16.40€
Comēte
| Tasting Notes | Green tea - Rapadura - Strong tangy acidity |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.40€
Comēte
| Tasting Notes | Nectarine - Currant - Syrupy sweetness |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.40€
| Tasting Notes | Toffee, Cranberry, Pecan Nuts |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 16.40€
| Tasting Notes | Caramel, milk chocolate, red apple, clove |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.60€
KŌYŌ
| Tasting Notes | Dark chocolate, black tea, hibiscus, lemon |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.70€
KŌYŌ
| Tasting Notes | Candied Orange, Milk Chocolate, Caramel, Peach |
|---|---|
| Roast type | Espresso, Filter |
| Sizes | 200g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.70€
Unity
| Tasting Notes | almond, chocolate, and hazelnut |
|---|---|
| Roast type | Espresso |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Natural |
from 16.70€
Al-Gharb
| Tasting Notes | Chocolate base, spicy notes, ripe fruits, red berries, strawberry, and caramel |
|---|---|
| Roast type | Filter |
| Sizes | 250g 1kg |
| Process | Washed |
from 16.80€